YOYO OYOY presents KIRSTEN KETSJER, YOKE & YOHS and YOYO OYOY SPECIAL OCCASION ORCHESTRA (DK)

fredag 04.07.08 - 12:00 - Astoria

Kirsten Ketsjer er et af Danmarks underfundigste rockbands. Deres lyd er legesyg og eksperimenterende – som Sonic Youth høje på en overdosis af lattergas og børneudsendelser fra 80’erne. Forsanger og trommeslager Anja Jakobsen blander blåøjet naivisme med grumme fortællinger om masseselvmord. Kirsten Ketsjer er en raffineret omgang kantede guitarer, jazzet anarkisme og lige-i-øjet pop.

Det internationalt anerkendte band er del af den uforudsigelige musikkonstellation ved navn Yoyo Oyoy. Kollektivet med det halvt spejlvendte navn opererer med en spændende menu af bands, hvoraf mange deler medlemmer. Et af deres mange trumfer er duoen Yoke & Yohs, der ifølge dem selv spiller 'bøllerock.' Stilen er en slags rablende morsom, instrumental metal – med saxofon og trommer som eneste instrumenter!

Familien Yoyo Oyoy overrasker og forvirrer konstant. Det vil den helt sikkert også gøre, når den i fællesskab byder op til alternative dansetrin med Yoyo Oyoy Special Occasion Orchestra. Opsætningen er lavet eksklusivt til Roskilde Festival, og du kan forvente en koncert fyldt med al den humor, skævhed, anarki og uforudsigelighed, der præger samtlige udgivelser fra det københavnske kollektiv.

Links
Tilbage
YOYO OYOY presents KIRSTEN KETSJER, YOKE & YOHS and YOYO OYOY SPECIAL OCCASION ORCHESTRA
Tretrinsraket fra københavnsk kollektiv med speciale i ultraskæv rock.
E-mail
Adgangskode
Husk mig
Ophavsretten tilhører Roskilde Festival.
Informationerne må alene anvendes til eget ikke-kommercielt brug.