LIARS (US) 

torsdag 03.07.14 - 19:00 - Avalon
Eksperimenterende postpunk med skæv disco-puls

LUNICE (CA) 

torsdag 03.07.14 - 17:15 - Apollo
Klublyd fra Montreals hiphopmiljø

LYKKE LI (SE) 

torsdag 03.07.14 - 20:30 - Arena
Sårbar, skandinavisk pop

MAJOR LAZER (US) 

lørdag 05.07.14 - 01:00 - Orange
Science fiction dancehall

MAMAR KASSEY (NE) 

fredag 04.07.14 - 18:00 - Pavilion
Afropop fra Sahara

MANU CHAO LA VENTURA (FR) 

lørdag 05.07.14 - 19:30 - Orange
Rebelsk reggaepunk-ikon

MARK ERNESTUS presents JERI-JERI (DE/SN) 

lørdag 05.07.14 - 20:00 - Avalon
Hyperkompleks dansemusik fra Vestafrika

THE MASTER MUSICIANS OF JAJOUKA led by BACHIR ATTAR (MA) 

torsdag 03.07.14 - 00:30 - Pavilion
Spirituel trancemusik med svimlende baghistorie og lyd

MAYA JANE COLES (UK) 

fredag 04.07.14 - 02:00 - Apollo
Midnatsblåt London-rave

THE MEN (US) 

lørdag 05.07.14 - 23:00 - Pavilion
Fyrig guitarrock med hang til hamskifte

MERCHANDISE (US) 

søndag 06.07.14 - 17:00 - Pavilion
Passioneret alternativ rock

THE MINDS OF 99 (DK) 

mandag 30.06.14 - 20:00 - Rising
Hypnotisk postpunk

MODERAT (DE) 

søndag 06.07.14 - 21:00 - Arena
Elektronisk supergruppe fra Berlin

MOGWAI (UK) 

fredag 04.07.14 - 23:00 - Arena
Kongerne af postrock

MONT OLIVER (DK) 

tirsdag 01.07.14 - 23:00 - Rising
Alternativ pop med urban smag

MOODOÏD (FR) 

lørdag 05.07.14 - 17:00 - Pavilion
Psykedelisk drømmepop

MOURNFUL CONGREGATION (AU) 

lørdag 05.07.14 - 01:30 - Gloria
Metalliske sørgemarcher

MY HEART THE BRAVE (DK) 

tirsdag 01.07.14 - 18:30 - Rising
Organisk pop med knitrende electro-rødder

(DK) 

søndag 06.07.14 - 18:30 - Arena
Elektronisk pop med skarp attitude

NAILS (US) 

søndag 06.07.14 - 21:00 - Pavilion
Ondskabsfuld hardcore

NARCOSATANICOS (DK) 

onsdag 02.07.14 - 15:30 - Rising
Skrattende saxofonstøjrock

NAUSE (SE) 

tirsdag 01.07.14 - 22:30 - Apollo Countdown
Poppet house med stadionpotentiale

THE NECKS (AU) 

fredag 04.07.14 - 12:00 - Gloria
Australsk trio genopfinder musikken

NIKOLAJ NØRLUND (DK) 

lørdag 05.07.14 - 13:00 - Arena
Dansk sangskrivnings poetiske stemme

THE OCEAN (DE) 

fredag 04.07.14 - 21:00 - Avalon
Symfonisk, progressiv metal

OMAR SOULEYMAN (SY) 

lørdag 05.07.14 - 17:30 - Apollo
Arabisk bryllupsmusik på elektronisk bund

OUTKAST (US) 

torsdag 03.07.14 - 18:30 - Orange
Hiphophelte fra sydstaterne

PANDREAS (NO) 

mandag 30.06.14 - 21:00 - Apollo Countdown
Frysende klar house-eufori

PARTY SUPPLIES (US) 

fredag 04.07.14 - 17:30 - Apollo
Elektronisk danserock

PEROTÁ CHINGÓ (AR) 

søndag 06.07.14 - 19:00 - Gloria
Latinamerikansk folk

PHILIP H. ANSELMO & THE ILLEGALS (US) 

fredag 04.07.14 - 13:30 - Arena
Sydstatsmetallens konge

PSYCHED UP JANIS (DK) 

lørdag 05.07.14 - 17:00 - Orange
Støjende evergreens

PUSHA T (US) 

fredag 04.07.14 - 19:00 - Avalon
Mørke hiphopkrøniker

RA (SE) 

tirsdag 01.07.14 - 20:00 - Rising
Gotisk, psykedelisk rock

RL GRIME (US) 

søndag 06.07.14 - 14:30 - Apollo
Genreknusende dj og producer fra Los Angeles

ROB ZOMBIE (US) 

fredag 04.07.14 - 22:30 - Orange
Flammende horrorrock-show

RUMBLE IN RHODOS (NO) 

torsdag 03.07.14 - 22:00 - Pavilion
Psykedelisk pop med kraft i turbinerne

RYAN HEMSWORTH (CA) 

søndag 06.07.14 - 16:00 - Apollo
Alsidig remixer, producer og atmosfærespreder

RYLEY WALKER (TRIO) (US) 

lørdag 05.07.14 - 15:00 - Gloria
Fingerspillet bjerg-folk

SAMARIS (IS) 

tirsdag 01.07.14 - 15:00 - Apollo Countdown
Electronica med et ekko af vild natur

SAY LOU LOU (SE) 

tirsdag 01.07.14 - 21:00 - Apollo Countdown
Luksuriøs, elektronisk pop

SEEED (DE) 

fredag 04.07.14 - 17:00 - Orange
Dancehall-helte fra Berlin

SHADOW SHADOW (SE) 

onsdag 02.07.14 - 15:00 - Apollo Countdown
Sommerdøsig synthpop

S!VAS (DK) 

onsdag 02.07.14 - 18:00 - Apollo Countdown
Larmende ganja

SKAMBANKT (NO) 

søndag 06.07.14 - 12:00 - Avalon
Hårdrock på sydvestnorsk

SKAMMENS VOGN (DK) 

fredag 04.07.14 - 02:00 - Gloria
Hverdagsfortællinger med poetiske strejf

SLEIGH BELLS (US) 

lørdag 05.07.14 - 02:30 - Arena
Susende og melodisk støjpop

SLICK SHOOTA (NO) 

onsdag 02.07.14 - 21:00 - Apollo Countdown
Chicago/London-bas fra Oslo

SLOWDIVE (UK) 

lørdag 05.07.14 - 02:15 - Avalon
Psykedelisk støjrock fra genrens centrale helte

SLOWOLF feat. BENNY BANKS, DREAM MCLEAN & WIL COUSIN (DK/UK) 

fredag 04.07.14 - 15:30 - Apollo
Futuristisk hiphop, bass og catchy melodier

SLÖA KNIVAR (SE) 

mandag 30.06.14 - 21:30 - Rising
Hardcorepunk fra Skåne

SNAVS (DK) 

onsdag 02.07.14 - 19:30 - Apollo Countdown
Hård, diabolsk trap

SPIDS NØGENHAT (DK) 

lørdag 05.07.14 - 22:00 - Avalon
Fredselskende svamperock

STEVIE WONDER (US) 

søndag 06.07.14 - 19:45 - Orange
Livsbekræftende soul-legende

SYSTEMA SOLAR (CO) 

torsdag 03.07.14 - 23:00 - Avalon
Afro-colombianske festbeats

TEMPEL (SE) 

lørdag 05.07.14 - 13:00 - Gloria
Vokal-løs guitarrock med nordisk frysekulde

TIDLIGE ARMBÅND (DK) 

tirsdag 01.07.14 - 14:00 - Rising
Anarkirock på dansk

TOKIMONSTA (US) 

lørdag 05.07.14 - 22:00 - Apollo
Afslappet electronica

TOUMANI & SIDIKI DIABATÉ (ML) 

søndag 06.07.14 - 13:00 - Pavilion
Koraens mester tager sønnike med

TRENTEMØLLER (DK) 

fredag 04.07.14 - 01:00 - Orange
Alsidig producer, sangskriver og komponist

UNKWON (DK) 

tirsdag 01.07.14 - 16:30 - Apollo Countdown
Atmosfærisk electronica med britisk inspiration

VATTNET VISKAR (US) 

fredag 04.07.14 - 00:00 - Pavilion
Atmosfærisk black metal

VIC MENSA (US) 

lørdag 05.07.14 - 15:00 - Pavilion
Frisk Chicago-hiphop

WARPAINT (US) 

fredag 04.07.14 - 17:00 - Avalon
Atmosfærisk kunstrock

WE ARE THE WAY FOR THE COSMOS TO KNOW ITSELF (DK) 

mandag 30.06.14 - 19:30 - Apollo Countdown
Astronomisk techno

WORLD'S FAIR (US) 

lørdag 05.07.14 - 13:00 - Pavilion
Mission: Queens tilbage på hiphop-landkortet
Tilmeld dig nyhedsbrev
 
 
 
 
 
E-mail
Adgangskode
Husk mig
Glemt password?
Ophavsretten tilhører Roskilde Festival.
Informationerne må alene anvendes til eget ikke-kommercielt brug.
Dette site anvender cookies.
Læs mere om brugen...