lørdag 12.06.10

Filmprogrammet er klar på Roskilde Festival

Biografen Roskilde Cinema er klar med årets program, som er fyldt med premierer, musikfilm, gys, action og alt det løse.

Så er Roskilde Cinema klar med filmprogrammet, der spiller i hele festivalugen.

I Nordens største biograftelt kan du bl.a. stifte bekendtskab med den gakkede sci-fi-forfatter Chevalier i Jared Hess’ nye komedie Gentlemen Broncos, den forstyrrede Doktor Heiter i den bizarre og gruopvækkende The Human Centipede, popkongen Michael Jackson i musik-dokumentaren This Is It og en bundkorrupt, stofmisbrugende kriminalbetjent spillet af Nicolas Cage i Werner Herzog-filmen The Bad Lieutenant: Port of Call New Orleans.

Som en ekstra bonus i år åbner chill-out-området Malaco Lounge, der om aftenen omdannes til en lille, dedikeret kultbiograf med hårdtslående actionhelte, obskure skurke og foxy ladies i et low-budget- og 70’er-univers på en knasende tør 16 mm-projektor.

For at servicere de filmglade festivalgængere opsætter Roskilde Cinema en ny storskærm foran den store biograf. Her kan du i ro og mag følge med i tidligere live-koncerter fra Roskilde Festival og samtidig orientere dig om det skiftende filmudbud i både det lille og det store biograftelt.

Vi glæder os til at underholde dig i Roskilde Cinema!

SE FILMPROGRAMMET 

 

Skriv en kommentar

Du skal være logget på for at kunne kommentere
LOG PÅ HER
Vi mangler oplysninger på din brugerprofil og vil derfor bede dig opdatere din profil ved at benytte følgende link:
Redigér profil
400tegn tilbage
Vi benytter reCAPTCHA
Tilbage
E-mail
Adgangskode
Husk mig
Ophavsretten tilhører Roskilde Festival.
Informationerne må alene anvendes til eget ikke-kommercielt brug.