onsdag 23.06.10

Se rør-vinderne

Vi bad vores gæster om at lave en dekorationsmodel af et cementrør, og vi modtog nogle fantastiske idéer. Se de 10 vindermodeller her – og sørg for at se dem på selve festivalen.

10 cementrør. 2 personer i hver. Roskilde-billetter inkluderet.

Denne konkurrence lokkede de mest kreative kræfter ud af vores publikum.

Vi bad dem om at lave en klima-venlig dekorationsmodel (som skal gengives i fuld version på festivalen), og de bedste idéer ville blive præmieret.

Tillykke til vinderne. Tak til resten af jer, som havde lyst til at lege med.

Hvis du skal på festival i år, så tag da lige og smut forbi rørene, som ligger i store versioner i område P.

Følgende 10 rørmodeller har vundet 2 billetter til Roskilde Festival, en rørbolig for 2 personer og muligheden for også at vinde billetter til næste års festival.

 


Anna og Elin vil lave "The Firefly" med genbrugsmaterialer, uld og solenergi. Alt i alt en rigtig fin model.


Christine Bach har lavet denne fine rørmodel, som skal dekoreres med aviser i grønt og orange, med
blomster og solcellelamper.


Christine Rasmussen har lavet "The Yellow Submarine", som skal pakkes ind i ubleget bomuldslærred og med fokus
på affaldssortering.


Joakim vil starte fra bunden og have sine med-festivalister til at hjælpe ham
i en "co-creation workshop", hvor den står på grøn graffiti med mos.


Julie vil så karse i vat over hele cementrøret. På denne måde vil
det gradvist blive mere og mere grønt. Det lyder som en sjov tilgang!


Martin er forfatter og ønsker at lave en klimakonsultation. Han sætter fire røde globuser op og taler med sine med-festivalister om klimaforandringer.


Mie og Jonas vil lave en interaktiv dekoration med et verdenskort, som gradvist oversvømmes i løbet af festivalen. De medbringer også mini-paraplyer til alle.


Søren og Solveig har lavet "Hang in hang out" med hængekøjer, en klimavenlig ølkælder og affaldssortering.


Theis præsenterer "GreenTube" - iklædt planter og græs.


Thomas har lavet "The Green Hug" med arme lavet af gips og resten malet med øko-venlig grøn maling. Og så har han en ambition om at uddele 10.000 kram på en uge!
 

Skriv en kommentar

Du skal være logget på for at kunne kommentere
LOG PÅ HER
Vi mangler oplysninger på din brugerprofil og vil derfor bede dig opdatere din profil ved at benytte følgende link:
Redigér profil
400tegn tilbage
Vi benytter reCAPTCHA
Tilbage
E-mail
Adgangskode
Husk mig
Ophavsretten tilhører Roskilde Festival.
Informationerne må alene anvendes til eget ikke-kommercielt brug.